رتبه بندی اسپین‌آف‌های سریال The Walking Dead

محبوبیت سریال زامبی محور و پسا-آخرالزمانی The Walking Dead سبب شده تا شاهد ساخته شدن اسپین‌آف‌های متعددی حول محور آن باشیم.

آثار آخرالزمانی و زامبی محور از محبوبیت قابل توجهی در سینما و تلویزیون بهره برده و فیلم و سریال‌های مختلفی با استفاده از این ایده موفق شده‌اند که نظر مثبت مخاطبین خود را جلب نمایند. در سال ۲۰۱۰ میلادی نیز شبکه AMC با بهره گیری از همین ایده دست به ساخت مجموعه تلویزیونی The Walking Dead (مردگان متحرک) زد که در اصل اقتباسی از کمیکی به همین نام نوشته رابرت کرکمن، تونی مور و چارلی ادلرد محسوب می‌شد که موجوداتی از مرگ برخواسته به نام واکرها را در قامت زامبی به جان انسان‌ها می‌انداخت.

سریال نام برده شده با وجود تمام فراز و نشیب‌هایش به مدت ۱۱ فصل و ۱۷۷ قسمت وقایعی خاطره انگیز و ماندگار را برای مخاطبینش رقم زد تا بالاخره در سال ۲۰۲۲ میلادی پایان یافت. با این حال از زمان شروع به کار این مجموعه تلویزیونی و محبوبیت آن شاهد ساخته شدن اسپین‌آف‌های مختلفی توسط شبکه AMC بودیم که هنوز هم این رویه ادامه داشته است. اسپین‌آف‌هایی که هر یک جنبه‌های مختلفی از دنیای پسا-آخرالزمانی زامبی‌ها را به معرض نمایش گذاشته و به طبع با واکنش‌های متفاوتی از سوی طرفدارانش نیز روبرو شده است.

حال در مقاله امروز قصد داریم تا به سراغ تمامی اسپین‌آف‌های ساخته شده از سریال The Walking Dead رفته و آن‌ها را از لحاظ کیفی رتبه بندی نماییم. پس در ادامه ما را همراهی نمایید.

۷. مجموعه تلویزیونی The Walking Dead Web Series محصول سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸

رتبه بندی اسپین‌آف‌های سریال The Walking Dead - گیمفا

رتبه هفتم این مقاله را با سریالی به نام The Walking Dead Web Series آغاز می‌کنیم که در اصل مکملی برای مجموعه اصلی و طرفداران دو آتیشه آن محسوب می‌شود.

این مجموعه اساساً از ۴ بخش تشکیل شده که طی یک بازه زمانی ۷ ساله منتشر شد و سعی داشت تا شکاف داستانی بین قسمت‌ها و فصل‌های The Walking Dead را تکمیل نماید. به عنوان مثال دختری که توسط ریک گرایمز در ابتدای قسمت نخست کشته شد، یکی از مسائل مرموز سریال اصلی محسوب می‌گردد که در The Walking Dead Web Series یک بخش کامل به وی اختصاص داده شده است. این اسپین‌آف اثری تماما آنلاین محور بود که صرفاً اطلاعات اضافی درباره محتواهای فرعی مجموعه اصلی را در اختیار طرفداران قرار می‌داد و هیچ چیز خاص دیگری برای نمایش در چنته نداشت.

۶. مجموعه تلویزیونی Tales of the Walking Dead محصول سال ۲۰۲۲

رتبه بندی اسپین‌آف‌های سریال The Walking Dead - گیمفا

شاید بتوان گفت که متفاوت‌ترین ساخته از فرنچایز مردگان متحرک به Tales of the Walking Dead مربوط می‌شود که روایتی آنتالوژی محور را در پیش گرفته است.

این سریال تک فصلی در هر یک از ۶ قسمت خود روایت کاملاً متفاوت و غیر قابل پیش بینی‌ای را از دنیای آخرالزمانی شبکه AMC به معرض نمایش می‌گذاشت که هر قسمت از لحن و حال و هوای مختص به خودش بهره برده است. بهره گیری از مفهوم آنتالوژی در قبال سریال Tales of the Walking Dead سبب شده بود تا هر قسمت از لحاظ کیفی با بازخوردهای متفاوتی از سوی مخاطبین روبرو شده و برخی مورد ستایش و برخی مورد انتقاد قرار گرفته‌ باشند. به صورت کلی باید گفت که این اسپین‌آف تلاش قابل تحسینی برای نمایش شخصیت‌های جدید و تلاششان برای بقا را به تصویر می‌کشید که البته در سمت دیگر ماجرا بود و نبودش هیچ اهمیتی در داستان اصلی نداشت.

بخوانید :   معرفی فیلم Gone with the Wind | شیرینی عشق در برابر تلخی جنگ

۵. مجموعه تلویزیونی The Walking Dead: World Beyond محصول سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱

رتبه بندی اسپین‌آف‌های سریال The Walking Dead - گیمفا

در فرنچایز مردگان متحرک با سازمانی به نام Civic Republic Military طرف هستیم که بارها و بارها در مجموعه اصلی مورد اشاره قرار می‌گیرد. سازمانی مرموز که سریال The Walking Dead: World Beyond ساخته شد تا به کلیت آن‌ بپردازد.

در این مجموعه تلویزیونی ۲ فصلی ما با کارکرد سازمان Civic Republic Military و همچنین شخصیت جیدیس استوکس آشنا می‌شویم که تا سال ۲۰۲۰ وقایع پررمز و رازی را برای مخاطبین این فرنچایز رقم زده بود. با این حال شاید مهمترین و جذاب‌ترین ویژگی اسپین‌آف The Walking Dead: World Beyond به پایان بندی آن مربوط می‌شود که کلیت این فرنچایز را در مسیر کاملاً متفاوتی می‌توانست قرار دهد: جایی که برای نخستین‌بار شاهد واکرهای سریع و خطرناکی بودیم که رفتاری همچون زامبی‌های World War Z از خود بروز می‌دادند. ایده‌ای که به طرز ناامید کننده‌ای چندان مورد استفاده قرار نگرفت و World Beyond فارغ از این مسئله با استقبال خوبی از سوی مخاطبین روبرو نشد و به سرعت از یادها فراموش گشت.

۴. مجموعه تلویزیونی Fear the Walking Dead محصول سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۳

رتبه بندی اسپین‌آف‌های سریال The Walking Dead - گیمفا

در رتبه چهارم به سراغ نخستین و طولانی‌ترین اسپین‌آف ساخته شده از مردگان متحرک می‌رویم که Fear the Walking Dead نام داشته و حول محور یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های این فرنچایز یعنی مورگان جونز جریان داشته است.

در ابتدا ایده ساخت این اسپین‌آف برای نمایش چگونگی شیوع ویروسی بود که به آخرالزمان واکرها مربوط می‌شد و تا حدودی هم در نمایش آن موفق ظاهر شد. با این حال کش دادن این سریال برای ۸ فصل و اضافه کردن شخصیت‌ها و خطوط داستانی اضافی و ناکارآمد سبب شد تا Fear the Walking Dead از ماهیت خود فاصله گرفته و در باتلاقی از مشکلاتی قرار گیرد که مجموعه اصلی نیز در آن گرفتار شده بود. زیرا اساساً شبکه AMC تکلیف خودش را نمی‌دانست و صرفاً داستان را کش می‌داد تا مخاطبین بیشتری را جذب این سریال نماید. با وجود تمامی مشکلات باید گفت که این اسپین‌آف در طول ۸ فصل خود وقایع جذابی را نیز به تصویر کشید و حتی در برخی از موارد دنیای ترسناک‌تری را نسبت به مجموعه اصلی به معرض نمایش گذاشت.

۳. مجموعه تلویزیونی The Walking Dead: Daryl Dixon محصول سال ۲۰۲۳

رتبه بندی اسپین‌آف‌های سریال The Walking Dead - گیمفا

علی‌رغم آن که ریک گرایمز به عنوان شخصیت نمادین فرنچایز مردگان متحرک شناخته می‌شود اما دریل دیکسون از محبوبیت قابل توجهی در نزد مخاطبین بهره برده و به عنوان بازمانده‌ای همه فن حریف در دنیای پسا-آخرالزمانی شبکه AMC محسوب می‌شود که در سال ۲۰۲۳ میلادی بالاخره صاحب سریال اختصاصی‌اش شده است.

پس از پایان مجموعه اصلی، اسپین‌آف The Walking Dead: Daryl Dixon همراه با دریل دیکسون ما را برای نخستین‌بار از فضای کشور ایالات متحده آمریکا دور کرده و به اروپا و فرانسه می‌برد. جایی که باز هم شاهد بازمانده‌هایی هستیم که برای بقا و در امان ماندن از واکرها به جان یکدیگر افتاده و دریل دیکسون در این گیر و دار وظیفه چاره‌ای ندارد تا به مانند همیشه با بهره گیری از ویژگی‌های نمادین خود و غرغرهای همیشگی‌اش، به مبارزه پرداخته و زنده بماند. نکته جذاب این اسپین‌آف برخورداری از فضای جدیدی بود که تا حدودی حال و هوای The Last of Us را تداعی می‌کرد؛ مخصوصاً که دریل دیکسون ماموریت پیدا می‌کند تا پسر جوانی را از خطرات گوناگون نجات داده و به پیش مادرش بازگرداند. این اسپین‌آف در حال حاضر برای فصل دوم تمدید شده است.

بخوانید :   معرفی سریال A Nearly Normal Family | ماجرای یک خانواده‌ی تقریبا معمولی

۲. مجموعه تلویزیونی The Walking Dead: Dead City محصول سال ۲۰۲۳

رتبه بندی اسپین‌آف‌های سریال The Walking Dead - گیمفا

نخستین اسپین‌آف به نمایش درآمده پس از پایان سریال اصلی مردگان متحرک به The Walking Dead: Dead City مربوط می‌شود که دشمنان قسم خورده این فرنچایز را برای هدفی مشترک کنار یکدیگر قرار داده است.

مگی گرین و نیگان هر یک جزو محبوب‌ترین شخصیت‌های تاریخ فرنچایز مردگان متحرک شناخته می‌شوند که از خصومتی شخصی رنج می‌برند. نیگان در یکی از شوکه‌کننده‌ترین وقایع این مجموعه به شکلی بی‌رحمانه همسر مگی را به قتل رساند تا آغازگر مسیر انتقام‌جویانه‌ای باشد که در نهایت به برقراری صلح بین آن‌ها برای هدفی مشترک منتهی شد؛ زمانی که ناخواسته با یکدیگر متحد شده تا به جست و جوی هرشل، پسر مگی در شهر منهتن نابود شده‌ای بپردازند که این ماجراجویی شخصیت‌ پردازی و خصومت بینشان را ترمیم کرده تا آغازگر یک رابطه‌ دوستانه باشد. The Walking Dead: Dead City اسپین‌آفی جذاب با حضور شخصیت‌های دوست داشتنی به شمار می‌رود که واکنش مثبت مخاطبینش را در پی داشته و برای فصل دوم نیز تمدید شده است.

۱.مجموعه تلویزیونی The Walking Dead: The Ones Who Live محصول سال ۲۰۲۴

رتبه بندی اسپین‌آف‌های سریال The Walking Dead - گیمفا

در نهایت با تازه‌ترین اسپین‌آف ساخته شده به نام The Walking Dead: The Ones Who Live هستیم که نه تنها شخصیت نمادین ریک گرایمز را باری دیگر در مرکز توجه داستان قرار داده، بلکه فعلاً به عنوان موفق‌ترین اسپین‌آف فرنچایز مردگان متحرک شناخته می‌شود که استقبال منتقدین و مخاطبینش را در پی داشته است.

یکی از مهم‌ترین وقایع سریال اصلی به سکانس مرگ ظاهری ریک گرایمز و سپس رفتن وی به مکانی نامعلوم مربوط می‌شود که ابهامات بسیاری را برای مخاطبین به ارمغان آورد. اسپین‌آف The Walking Dead: The Ones Who Live که یکی از پرهزینه‌ترین سریال‌های سال‌های اخیر هالیوود محسوب می‌شود، پا به میدان گذاشته تا در بستری از روایت عاشقانه، به سوالات متعددی پاسخ داده و شخصیت پردازی ریک گرایمز را بیش از پیش کامل نماید. The Ones Who Live در ابتدا به عنوان یک ۳ گانه سینمایی در نظر گرفته شد که پس از کش و قوس‌های فراوان به فرمت همیشگی سریال تغییر پیدا کرد و تاکنون ۴ قسمت از آن منتشر شده که همگی نمراتی قابل قبول و استقبالی غیرمنتظره را دریافت کرده‌اند.


منبع: CBR

نوشته قبلی
هر آنچه از سریال Star Wars: The Acolyte می‌دانیم
نوشته بعدی
معرفی فیلم Roman Holiday | تجربه عشق با معصوم سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست