کارنیج : دشمن و کابوس بزرگ مرد عنکبوتی و ونوم!

در اولین تریلر منتشر شده از دنباله فیلم Venom با نام Venom: Let There Be Carnage، شاهد حضور شخصیتی هستیم که بسیاری از طرفداران برای مدتی طولانی انتظارش را کشیده‌اند؛ کارنیج (Carnage)!

اما این سیمبیوتِ (Symbiote) شرورِ ترسناکِ قرمز رنگ دقیقاً کیست؟

همه چیز با لباس فضایی سیاه رنگ مرد عنکبوتی در دنیای کمیک‌ها شد که در نهایت به پیتر پارکر خیانت کرد و به سراغ ادی براک (Eddie Brock) رفت؛ سیمبیوتی که حالا با نام ونوم او را می‌شناسیم. اما در همین حین از ونوم یک هم‌نژاد مرگبارتر و خشن‌تر به نام کارنیج سرچشمه گرفت. این موجودِ سادیستِ تشنه به خون در طول سال‌های حضورش تعداد زیادی قتل به نام خودش به ثبت رسانده است و حتی اونجرز نیز به دنبال این افتاده‌اند تا حسابِ او را کف دستش بگذارند.

در ادامه قصد داریم شما را از با سیمبیوتِ روانی آشنا کنیم و به شما بگوییم سرگذشت او چه بوده و چه ماجراهایی با حضور کارنیج رقم خورده است.

شناسنامه کارنیج

شخصیت کارنیج
شخصیت کارنیج

اولین حضور:

  • حضور کوتاه: شماره ۳۵۹ کمیک The Amazing Spider-Man (انتشار در ماه فوریه سال ۱۹۹۲)
  • حضور کامل: شماره ۳۶۱ کمیک The Amazing Spider-Man (انتشار در ماه آوریل سال ۱۹۹۲)

ناشر: مارول
خالقان: دیوید میشلینی (David Michelinie) و مارک بگلی (Mark Bagley)
نام برجسته‌ترین میزبان: کلتوس کسدی (Cletus Kasady)

کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:

  • Maximum Carnage (انتشار از ماه می تا آگوست سال ۱۹۹۳)
  • Venom vs. Carnage (انتشار از ماه سپتامبر تا دسامبر سال ۲۰۰۴)
  • Carnage (انتشار از ماه اکتبر سال ۲۰۱۰ تا ماه ژوئن سال ۲۰۱۱)
  • Carnage, U.S.A. (انتشار از ماه دسامبر سال ۲۰۱۱ تا ماه آوریل سال ۲۰۱۲)
  • Absolute Carnage (انتشار از ماه آگوست تا نوامبر سال ۲۰۱۹)

کارنیج کیست؟

به طور کلی می‌توان کارنیج را شبیه‌ترینِ ویلن مرد عنکبوتی به جوکر در نظر گرفت. اکثر ویلن‌های اسپایدرمن خصایص و المان‌های تراژیک و یا رستگاری دارند اما کارنیج این طور نیست. او یک نیروی طبیعی‌ست که زنده است تا بکشد، نابود کند و باعث آشوب شود.

کلتوس کسدی به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین میزبانِ سیمبیوتِ کارنیج، حتی پیش از به دست آوردن توانایی‌های فرا انسانی‌اش نیز یک سادیست و مجرم بالفطره بود. اما پس از این که مدتی هم‌سلولیِ ادی براک شد و توانست به سیمبیوتِ خودش دسترسی پیدا کند، تبدیل به یکی از ماهرترین قاتلان دنیای مارول شد.

او شدیداً قدرتمند محسوب می‌شود و شکست دادنش کار بسیار سختی است. هر چقدر که مرد عنکبوتی و ونوم با هم اختلاف داشته باشند اما تنفرشان از کارنیج به قدری شدید و مشترک است که چندین بار دیده شده اختلافات خود را کنار گذشته و با هم متحد شده‌اند تا کارنیج را شکست دهند.

اوریجین کارنیج
با توجه به محبوبیت ونوم پس از حضور کامل در شماره ۳۰۰ کمیک The Amazing Spider-Man (انتشار در ماه می سال ۱۹۸۸)، خیلی طول نکشید تا انتشارات مارول این بخش از کمیک‌هایش را بیش‌تر مورد کند و کاو قرار دهد. کارنیج اولین (و با فاصله محبوب‌ترین) از چندین ویلنِ سیمبیوتیِ دیگری بود که در اوایل دهه ۹۰ میلادی معرفی شدند. کلتوس کسدی در طی دو شماره ۳۵۹ و ۳۶۰ کمیک The Amazing Spider-Man به صورت کوتاه در ارتباط با کارنیج دیده شد تا این که در شماره ۳۶۱ همین سری با ظاهر کاملاً ترکیب شده با این سیمبیوت به سراغ اسپایدرمن آمد و خیلی سریع تبدیل به یکی از شخصیت‌های محوری این فرانچایز شد.

در سال ۱۹۹۳ یک کراس‌اوور بزرگ با نام Maximum Carnage روی داد که به عقیده بسیاری بزرگ‌ترین خط داستانی متمرکز بر روی شخصیت کارنیج است. در Maximum Carnage، ونوم و اسپایدرمن مجبور شدند تا با هم متحد شده و با همراهی دیگر شخصیت‌های مارول مثل کاپیتان آمریکا، بلک کت (Black Cat)، کلوک (Cloak) و دگر (Dagger) به نبرد کارنیج بروند.

این سیمبیوت در طی دهه ۹۰ یکی از شخصیت‌های فعال در کمیک‌های مربوط به اسپایدرمن بود و در چندین کمیک دیده شد که کارنیج با میزبان‌های دیگری جز کلتوس کسدی ترکیب شود. نتیجه این ترکیب‌ها شخصیت‌های نه چندان محبوب دوگانه مثل اسپایدر کارنیج (Spider-Carnage) و کاسمیک کارنیج (Cosmic Carnage) بود. در نهایت، بسیاری از طرفداران به این نتیجه رسیدند که از این ویلن بیش از حد استفاده می‌شود. به نظر خود مارول نیز چنین عقیده‌ای را قبول داشت و در یکی از شماره‌های اولیه کمیک New Avengers (شروع انتشار از سال ۲۰۰۴)، کارنیج را به دست سنتری (Sentry) تکه‌تکه کرد و او را به مدار زمین فرستاد تا بمیرد.

ولی شخصیت‌های زیادی وجود ندارد که برای همیشه در دنیای کمیک‌ها بمیرند و کارنیج نیز در سال ۲۰۱۰ و با سری کوتاهی با نام Carnage دوباره بازگشت. در این کمیک مشخص شد که هم سیمبیوت و هم خود کسدی از اتفاقات قبلی جان سالم به در برده‌اند. Carnage و کمیک‌های دنباله‌اش مثل Carnage, U.S.A. و Superior Carnage توانستند این ویلن را به وضعیت سابقش بازگرداند و او را تبدیل به یکی از قدرتمندترین ویلن‌های کره زمین تبدیل کنند.

با این حال، چنین چیزی باعث نشد تا مارول دست به خلاقیات‌های جدید بزند. در سال ۲۰۱۴ و کمیک Avengers & X-Men: AXIS، ویلین به نام رد آن‌اسلات (Red Onslaught)، ذهن بسیاری از قهرمانان و ویلن‌ها را وارونه کرد تا به طور موقت کارنیج شخصیتی قهرمانانه داشته باشد.

بزرگ‌ترین تغییر کارنیج در خط داستانی Go Down Swinging اتفاق افتاد؛ آخرین فصل از رانِ یک دهه‌ای دن اسلات (Dan Slott) در سری The Amazing Spider-Man. در این داستان، سیمبیوتِ کارنیج با نورمن آزبورن (Norman Osborn) ترکیب شد تا ویلنی جدید به نام رد گابلین به وجود آید. این اتخاد خیلی طول نکشید اما کارنیج در سری Absolute Carnage سال ۲۰۱۹ دوباره بازگشت و سعی داشت هر کسی که در کره زمین با یک سیمبیوت ترکیب شده بود را از بین ببرد. حالا او دیگر صرفاً مشکل مرد عنکبوتی و ونوم محسوب نمی‌شود.

قدرت‌ها و توانایی‌های کارنیج

کارنیج به طور کلی نسخه‌ای قدرتمندتر و بی‌رحم‌تر از ونوم است. این سیمبیوت از خود ونوم شاخه گرفته و مثل ونوم به برخی از توانایی‌های اسپایدرمن آن هم به طور بهبود یافته دسترسی دارد؛ مثل قدرت، سرعت و چالاکی فرا انسانی. باز هم مثل ونوم، کارنیج نیز توسط اسپایدرسنس (Spider-Sense) مرد عنکبوتی حس نمی‌شود آن هم در حالی که حواس خودش بهبود یافته است.

با این حال، به دلیل این که سیمبیوتِ کارنیج به جای سیاره کلینتار (Klyntar)، بر روی زمین به وجود آمده، قدرتمندتر و در عین حال ناپایدارتر است. کارنیج به قدری نیرو دارد که بتواند در برابر هر دوی اسپایدرمن و ونوم به طور همزمان مبارزه کند. او می‌تواند شاخک‌های سیمبیوتی خود را تبدیل به سلاح‌هایی کشنده کند و حتی آن‌ها را پرتاب کند. علاوه بر تمام این موارد، سیمبیوتِ کارنیج به کسدی یک عامل التیام شبیه به ولورین داده تا چندین بار از اتفاقاتی که می‌توانستند منجر به مرگ شوند، جان سالم به در ببرد.

با تمام این اوصاف اما کارنیج نقاط ضعفی نیز دارد. او مثل ونوم در برابر سلاح‌های صوتی آسیب پذیر نیست ولی در عوض نسبت به ونوم در برابر آتش ضعیف‌تر است. همچنین به شدت در برابر لمس شدن توسط آنتی ونوم (Anti-Venom) آسیب‌پذیر است؛ یک شخصیت که تمام هدفش پیدا کردن و نابودن کردن سیمبیوت‌هاست. هر چند به گفته اندی سرکیس، کارگردان فیلم Venom: Let There Be Carnage، برخی از توانایی‌های کارنیج در این اثر تغییر یافته‌اند، مثلاً او می‌تواند تبدیل به غبار شود.

کارنیج دفعات زیادی در آثار تلویزیونی حضور داشته است. او اولین بار در سریال انیمیشنی Spider-Man: The Animated Series حضور داشت و نقش آنتاگونیست اصلی را در چندین قسمت ایفا کرد. همچنین در اسپین‌آف Spider-Man Unlimited نیز مورد استفاده قرار گرفت.

قرار بود از کارنیج در سریال انیمیشنی The Spectacular Spider-Man نیز استفاده شود اما فقط در صورتی که این سریال بیش از دو فصل جریان داشته باشد که این گونه نشد. با این حال نقشی محوری در یک کارتون اسپایدرمنِ دیگر با نام Ultimate Spider-Man حضور داشت. در این سریال انیمیشنی، کارنیج مثل دوره‌از از کمیک‌ها، با چندین شخصیت دیگر ترکیب شد تا موجوداتی مثل کارنیج آک (Carnage-Ock) و کارنیج هالک (Carnage-Hulk) به وجود آیند.

از این شخصیت در بازی The Amazing Spider-Man 2 سال ۱۹۹۲ که برای گیم بوی‌ها منتشر شده بود استفاده شد. او یکی از باس فایت‌های مهم بازی Spider-Man and Venom: Maximum Carnage سال ۱۹۹۴ و دنباله‌اش با نام Spider-Man and Venom: Separation Anxiety بود که هر دوی آن‌ها از روی کمیک‌هایی با همان نام‌ها ساخته شده بوددند. این سیمبیوت در آثار دیگری از LEGO Marvel Super Heroes تا Spider-Man: Shattered Dimensions و Marvel Puzzle Quest حضور داشته است. یک بازی اقتباسی از فیلم The Amazing Spider-Man 2 سال ۲۰۱۴ به طور مختصر کارنیج را به تصویر کشید.

برای سال‌های شایع شده بود که کارنیج قرار است آنتاگونیست اصلی فیلم اختصاصی ونوم باشد. در بازه‌ای حتی از این فیلم با عنوان Venom Carnage یاد می‌شد. با این حال، شخصیتی که ریز احمد به ایفای نقش آن پرداخت چارلتون دریک (Carlton Drake) نام داشت و تبدیل به سیمبیوتی متفاوت با نام رایت (Riot) شد.

در همین فیلم، وودی هارلسون به صورت کوتاه نقش کلتوس کسدی را ایفا کرد تا دنباله فیلم Venom با نام Venom: Let There Be Carnage پایه‌ریزی شود. در این اثر شاهد تقابل ونوم با کارنیج هستیم.

نوشته قبلی
همه چیز درباره Ubisoft Originals : برند جدید یوبی‌سافت
نوشته بعدی
زمان برگزاری کنفرانس جدید الکترونیک آرتز مشخص شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست