مهم‌ترین نکاتی که قبل از تجربه بازی Alan Wake 2 باید بدانید

جدیدترین بازی استودیو رمدی یعنی الن ویک ۲ به تازگی منتشر شده و با نمره خوب ۹۲ (نسخه پی‌سی) توانسته ثابت کند که نسخه دوم این بازی ترسناک حرف‌هایی برای گفتن دارد. در این نسخه، استودیو رمدی الهامات زیادی از سری بازی‌های رزیدنت اویل و حتی ساخته‌های قبلی خودش یعنی بازی کنترل و کوانتوم بریک گرفته است. جهان بازی Alan Wake 2 حالا گسترده‌تر از قبل در دسترس شما قرار گرفته و به جرئت می‌توان گفت زنده ماندن و بقا در برایت‌فالز و مکان تاریک بازی کار هرکسی نیست. به همین دلیل در این مقاله سراغ برترین نکاتی رفتیم که قبل از تجربه بازی باید با آن‌ها آشنا شوید؛ در ادامه همراه گیمرسه باشید.


تا جای ممکن از هدفون برای تجربه بازی استفاده کنید

مهم‌ترین نکاتی که قبل از تجربه بازی Alan Wake 2 باید بدانید - ویجیاتو

شاید در ابتدا فکر کنید هدف از پیشنهاد دادن این گزینه، این است تا جو یک بازی ترسناک را بهتر احساس کنید اما سخت در اشتباهید. جدا از اینکه موسیقی و صداهای ترسناک این بازی به بهترین شکل ممکن ساخته شده‌اند اما در حقیقت محیط این بازی برخلاف نسخه اول بسیار گسترده‌تر، اشباع‌تر و با جزئیات بسیار بالاتری ساخته شده به طوری شنیدن واضح و دقیق صداها، شما را در پیدا کردن آیتم‌های گمشده بازی، شناسایی سریع‌تر دشمنان و حتی حل کردن معماهای بازی بسیار کمک می‌کند. بسیاری از دشمنان بازی می‌توانند غیب شوند و در پشت سر شما ظاهر شوند طوری که تنها شنیدن به موقع و واضح صدا، ‌می‌تواند شما را نجات دهد.

برای مبارزه با دشمنان حتما از نور استفاده کنید

مهم‌ترین نکاتی که قبل از تجربه بازی Alan Wake 2 باید بدانید - ویجیاتو

به ندرت پیش می‌آید که در بازی الن ویک ۲، دشمنی به سمت شما حمله‌ور شود ولی تحت تاثیر نیروی تاریکی قرار نگرفته باشد. اکثر دشمنان این بازی که تحت تاثیر نیروی تاریکی به سمت شما حمله می‌کنند یک نقطه ضعف مشترک دارند و آن نور است. درست مانند قسمت اول، چراغ‌های خیابان می‌توانند قسمتی از سلامتی شما را برگردانند و حتی با قرار گرفتن در نور، در برابر حملات دشمنان مصون می‌مانید.

هم‌چنین چه در نقش ساگا اندرسون و چه در نقش الن ویک قرار گرفته باشید، در هر دو حالت به شما چراغ قوه‌ای داده می‌شود تا ابتدا با استفاده از آن دشمنان را ضعیف کنید و سپس به آن‌ها حمله کنید چرا که اگر از این منبع نوری استفاده نکنید؛ هرچه که به نیروهای تاریکی شلیک کنید اثری نخواهد داشت و تنها منابع خود را هدر خواهید داد.

نقاط ضعف دشمنان را هدف بگیرید

مهم‌ترین نکاتی که قبل از تجربه بازی Alan Wake 2 باید بدانید - ویجیاتو

یکی از نقاط مثبت سیستم مبارزه‌ای الن ویک ۲، نقاط ضعف دشمنانی است که به آن‌ها نور می‌تابانید. در واقع با تاباندن نور به سمت دشمنان، بخشی از بدن آن‌ها به رنگ قرمز درمی‌آید که با شلیک تعداد کمی گلوله به این بخش می‌توانید خیلی راحت نیروهای تاریکی را از بین ببرید. در بعضی از نقاط بازی شاهد حمله دسته‌جمعی نیروهای تاریکی هستیم که در این شرایط شما دو راه پیش رو دارید. اولین راه شلیک به سر آن‌ها است که باید تیرانداز ماهری باشید. دومین راه استفاده از همین نقاط ضعف آن‌ها است که با تاباندن نور به سمت آن‌ها مشخص می‌شود.

از قابلیت جاخالی تا جای ممکن استفاده کنید

مهم‌ترین نکاتی که قبل از تجربه بازی Alan Wake 2 باید بدانید - ویجیاتو

در بازی الن ویک ۲، استودیو رمدی تا دلتان بخواهد روی سیستم مبارزه بازی کار کرده و تمامی نقاط ضعف نسخه قبلی این بازی را پوشانده است. قابلیت جاخالی دادن به شما اجازه می‌دهد تا حملات دشمن را به راحتی دفع کنید. در واقع شما برای عوض کردن خشاب سلاح‌هایتان یا حتی عوض کردن باتری چراق قوه‌تان نیاز به کمی زمان دارید.

این زمان مورد نیاز برای شما، فرصت مناسبی برای نیروهای تاریکی است تا حسابی از خجالت خودتان و چراغ قوه نازنین‌تان دربیایند. در این بخش تنها قابلیتی که می‌تواند جان شما را نجات دهد قابلیت جاخالی است که برای هر دو شخصیت ساگا و الن تعریف شده است. در واقع با استفاده از این قابلیت، شخصیت شما می‌تواند حتی در برابر گلوله‌های دشمن جاخالی بدهد تا جان خودش را حفظ کند.

بخوانید :   گیم اواردز ۲۰۲۳ از نظر تعداد بیننده‌ها رکوردشکنی کرد

نقشه بازی را زیر و رو کنید!

مهم‌ترین نکاتی که قبل از تجربه بازی Alan Wake 2 باید بدانید - ویجیاتو

نقشه بازی الن ویک ۲ بسیار گسترده و با جزئیات ریز و درشت زیادی طراحی شده است و در این بین سازندگان بازی تا دلتان بخواهد در این نقشه، آیتم‌هایی قرار داده‌اند تا شما با صرف زمان این آیتم‌های به نسبت ارزشمند را پیدا کنید.

به طور مثال در همان ابتدای بازی که وارد جنگل می‌شوید تنها به نیمی از نقشه آن دسترسی دارید چرا که نصف زمین‌های جنگل زیر آب هستند اما با پیشرفت در داستان بازی و پایین آمدن آب، می‌توانید به کل نقشه دسترسی داشته باشید که پر از آیتم‌های نسبتا ارزشمند را در دل خود جا داده است. از مهمات و آیتم‌های سلامتی بگیرید تا انواع چارم و سرنخ‌های مختلف همگی از جمله آیتم‌هایی هستند که تنها با صرف زمان در نقشه بازی می‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

قابلیت بازگشت به مکان‌های مختلف نقشه وجود دارد

مهم‌ترین نکاتی که قبل از تجربه بازی Alan Wake 2 باید بدانید - ویجیاتو

خوشبختانه یکی از نقاط مثبت نقشه بازی الن ویک ۲ این است که می‌توانید چندین بار به یک نقطه از نقشه سفر کنید. شاید در ابتدا همان‌طور که قبل‌تر توضیح دادم تمامی نقاط یک نقشه در دسترس شما قرار نگیرد و به مرور زمان و با به دست آوردن تجهیزات گوناگون این قابلیت را داشته باشید تا به هرجایی که از نقشه دوست دارید، نگاهی بیندازید. در اینجاست که قابلیت بازگشت به نقشه به کمک شما می‌آید تا اگر سلاحی، سرنخی و یا حتی نقطه‌ای از نقشه را نگشته بودید، برگردید و هرچقدر دلتان می‌خواهد در نقشه جست‌وجو کنید.

از ارتقا سلاح‌هایتان غافل نشوید

مهم‌ترین نکاتی که قبل از تجربه بازی Alan Wake 2 باید بدانید - ویجیاتو

در ابتدای بازی، کمی طول می‌کشد تا سلاح به دست بگیرید و با دشمنان گوناگون مبارزه کنید اما رفته رفته با پیشرفت در داستان بازی و باز کردن سلاح‌های مختلف، دشمنان بازی قوی‌تر می‌شوند و این شما هستید که باید سلاح‌هایتان را ارتقا دهید. وظیفه ارتقا سلاح‌ها به عهده ساگا اندرسون، مامور ویژه اف‌بی‌آی است. در واقع در طول بازی با سارا می‌توانید به مجموعه‌ای از المان‌های یافتنی دست پیدا کنید که Lunch Box نام دارند و تکه‌های کاغذی در آن‌ها یافت می‌شود. بسته به تعداد تکه کاغذهایی که پیدا می‌کنید می‌توانید ویژگی‌های منحصر به فردی را برای سلاح‌های خود انتخاب کنید.

کلمات قدرت را حتما پیدا کنید

مهم‌ترین نکاتی که قبل از تجربه بازی Alan Wake 2 باید بدانید - ویجیاتو

زمانی که با شخصیت الن ویک به گشت و گذار در محیط بپردازید، حتما با کلماتی طلایی رنگ رو به رو می‌شوید که حول محور یک دایره روی در و دیوارهای مختلف نوشته شده‌اند. در واقع این کلمات زرد رنگ که به Words of Power معروف هستند، به الن کمک می‌کنند تا قابلیت‌های خود را ارتقا دهد. در نقشه بازی این کلمات به وفور پیدا می‌شوند و کافیست تنها نور چراغ قوه‌تان را روی آن‌ها بیندازید تا قدرت آن‌ها را جذب کنید. از جمله قابلیت‌هایی که می‌توانید با استفاده از این کلمات برای الن ویک به دست آورید می‌توان به شلیک با صدمه بالاتر، میزان سلامتی بیشتر و حتی نقشه واضح‌تر با علامت‌گذاری منابع بازی اشاره کرد.

واقعیت را تا جای ممکن تغییر دهید

مهم‌ترین نکاتی که قبل از تجربه بازی Alan Wake 2 باید بدانید - ویجیاتو

بازی به صورت دقیق در دو بعد کاملا جدا دنبال می‌شود. بعد اول مربوط به ساگا اندرسون است که در شمال غربی آمریکا در حال حل پرونده مرموز فرقه‌ درخت است و بعد دوم مربوط به الن ویک است که در حال تلاش است تا از بعد تاریکی فرار کند. بعد از اکت دوم بازی این قابلیت به شما داده می‌شود تا با هرکدام از شخصیت‌هایی که دوست دارید به ادامه داستان بازی بپردازید.

در این بین شخصیت الن ویک در بعد تاریکی این قابلیت را دارد تا با پیشروی در بعضی از مراحل خاص، واقعیت نسبت به آن موضوع را بر اساس سناریوهای متفاوت پیش رو تغییر دهد. به طور مثال شاید در سناریوی شماره یک، راه جلوی شما توسط یک ماشین بسته شده باشد ولی در سناریو شماره دو راه جلوی شما باز باشد. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید کدام سناریو به نفع شماست تا از آن در جهت پیشروی در بازی استفاده کنید.

نقشه هر منطقه را در سریع‌ترین زمان ممکن به دست آورید

مهم‌ترین نکاتی که قبل از تجربه بازی Alan Wake 2 باید بدانید - ویجیاتو

یکی از بدترین نقاط ضعف بازی الن ویک ۲ مربوط به نقشه آن است. در واقع در بازی شما چیزی به نام Mini-Map در اختیار ندارید و برای هر بار دیدن نقشه باید بازی را متوقف کنید. تازه این اول ماجراست و حتی برای دیدن همان نقشه کامل بازی هم باید از قبل نقشه آن را تهیه کرده باشید.

بخوانید :   نینتندو سوییچ بیش از ۱۳۹ میلیون نسخه فروخته است

در حقیقت با قدم گذشتن در هر نقطه جدید از بازی، ابتدا نقشه آن منطقه برای شما بسته است تا زمانی که شما نقشه آن منطقه را تنها در همان منطقه از بازی پیدا کنید. نقشه بازی یکی از حیاتی‌ترین آیتم‌های پیداکردنی است که باید از همان ابتدا به فکرش باشید چرا که موقعیت‌ اکثر کاراکترها، صندوق‌ها، راه‌های مخفی و مهمات در نقشه به خوبی علامت‌گذاری شده هستند تا به بهترین شکل ممکن شما را در نقاط مختلف بازی یاری کنند.

فضای وسایلتان را به خوبی مدیریت کنید

مهم‌ترین نکاتی که قبل از تجربه بازی Alan Wake 2 باید بدانید - ویجیاتو

یادتان است زمانی که اولین بار رزیدنت اویل چهار منتشر شده بود، برای مدیریت فضایی که در اختیار داشتید باید تک تک مربع‌های فضایتان را می‌شمردید و با پیشرفت در بازی فضای بزرگ‌تری می‌خریدید؟ الن ویک ۲ هم دقیقا از همین سیستم برای مدیریت فضای در دسترس شما استفاده می‌کند. وسایلی که به دست می‌آورید همگی در محیط‌هایی مربع شکل جای می‌گیرند و با پیشرفت در داستان بازی می‌توانید جای بیشتری برای خود مهیا کنید اما در طول بازی سعی کنید همیشه فضایتان را مرتبط نگه دارید چرا که برخلاف رزیدنت اویل ۴ با رفتن به منوی وسایلتان بازی متوقف نمی‌شود و اگر دشمنی رو به رویتان قرار داشته باشد به شما حمله می‌کند.

از قابلیت Quick Turn استفاده کنید

مهم‌ترین نکاتی که قبل از تجربه بازی Alan Wake 2 باید بدانید - ویجیاتو

یکی از قابلیت‌هایی که جدیدا به اکثر بازی‌های شوتر سوم شخص اضافه شده، قابلیت Quick Turn است که به شما اجازه می‌دهد تا با زدن یک دکمه روی کیبورد یا دسته بازی، شخصیت شما ۱۸۰ درجه گردش داشته باشد. بازی الن ویک ۲ هم از این قاعده مستثنا نیست و با توجه به حضور دشمنانی که بسیار از شما سریع‌تر هستند و در یک چشم بهم زدن می‌توانند از جلو به پشت شما تله‌پورت کنند، بهتر است تا هرچه سریع‌تر در استفاده از این قابلیت حرفه‌ای شوید.

نیازی نیست زیاد نگران منابع خودتان باشید

مهم‌ترین نکاتی که قبل از تجربه بازی Alan Wake 2 باید بدانید - ویجیاتو

اگر بازی را در حالت متوسط یا آسان تجربه می‌کنید، نیازی نیست زیاد نگران منابع خودتان باشید چرا که با کمی گشت و گذار در محیط بازی می‌توانید منابع جایگزین خوبی پیدا کنید. در واقع در سرتاسر نقشه بازی صندوق‌هایی به نام Cult’s Stash وجود دارند که در آن‌ها پر از مهمات و وسایل پزشکی برای احیای سلامتی شما وجود دارد. تنها در حالت سخت بازی است که منابع به سختی پیدا می‌شود تا با استفاده از آن‌ها در مقابل دشمنان ایستادگی کنید. پس اگر کمی اهل گشت و گذار هستید و بازی را در حالت سخت قرار نداده‌اید، خساست به خرج ندهید و منابع خود را مصرف کنید.

صفحات داستان الن ویک را دقیق بخوانید

مهم‌ترین نکاتی که قبل از تجربه بازی Alan Wake 2 باید بدانید - ویجیاتو

یکی از قابلیت‌های خوب و مشترک ساگا و الن، اتاق فکری است که تنها با فشردن یک دکمه بدون هیچ لودینگ اضافه‌ای به آن منتقل می‌شوید. در این اتاق فکر، تمامی شواهد، مدارک و سرنخ‌هایی که جمع‌آوری می‌کنید وجود دارد. اما ویژگی اصلی این اتاق فکر، کمک کردن به شما در حل معماها و پیشروی در داستان بازی است. در واقع با خواندن مدارک و شواهد چسبانده شده به دیوارهای این اتاق، خیلی راحت می‌توانید هدف بعدی خودتان را پیدا کنید. هم‌چنین در بعضی از مراحل بازی، حل معما در این اتاق فکر ضروری است، پس بهتر است زودتر با آن آشنا شوید.

استفاده از چارم‌ها را از یاد نبرید

مهم‌ترین نکاتی که قبل از تجربه بازی Alan Wake 2 باید بدانید - ویجیاتو

چارم‌ها در واقع آویزهایی هستند که معمولا به سلاح‌های شما برای زیبایی متصل می‌شوند اما در بازی الن ویک ۲ این چارم‌ها تنها برای زیبایی نیستند. در واقع هرکدام از چارم‌های این بازی، ویژگی برتری نسبت به دیگری دارد که بسیار در پیشرفت مراحل بازی اثرگذار خواهند بود. به طور مثال یکی از چارم‌های بازی با تمام شدن سلامتی شما، یک‌ فرصت دیگر به شما برای بقا می‌دهد یا چارمی دیگر با هربار شلیک ۱۰ درصد صدمه بیشتری به دشمن وارد می‌کند. پس با توجه به اهمیت چارم‌ها، حتما از آن‌ها استفاده کنید.


مطلب پیشنهادی:۱۰ کمیک بتمن با چاشنی وحشتماجراهای ترسناک شوالیه‌ی تاریکی ۱۰ کمیک بتمن با چاشنی وحشت
نوشته قبلی
دیوید فینچر درباره دلایل نپذیرفتن کارگردانی فیلم Spider-Man توضیح داد
نوشته بعدی
عاقبت ارز دیجیتال در ایران چه خواهد شد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست