بازی Fortnite امسال در اروپا به iOS بازخواهدگشت

پس از سه سال دعوای قضایی، اپیک گیمز (Epic Games) اولین پیروزی بزرگ خود را در برابر اپل به دست آورد که منجر به بازگشت Fortnite به سیستم عامل iOS در سال ۲۰۲۴ خواهد شد.

در طول سه سال گذشته شاهد اتفاقات زیادی در Fortnite بوده‌ایم که می‌توان به Chapter 4، Chapter 3، بازگشت به نقشه OG و حالا Chapter 5 اشاره کرد. در این Chapter همچنین شاهد اضافه شدن LEGO Fortnite و حالت‌های Rocket Racing و Fortnite Festival نیز بودیم. با این حال، کاربران iOS نمی‌توانستند هیچ یک از آن‌ها را تجربه کنند؛ زیرا بازی از Chapter 2 به‌روزرسانی نشده است.

از زمان Chapter 2 از فصل سوم Fortnite، شرکت اپیک گیمز درگیر دعوای قضایی با اپل (Apple) شده که این امر ناشی از ایستادگی اپیک گیمز در برابر هزینه تراکنش‌های بالای اپل بر روی پلتفرم‌هایش بوده است. این موضوع پس از راه‌اندازی پلتفرم Epic Games Launcher توسط اپیک گیمز اتفاق افتاد که در مقایسه با استاندارد کارمزد ۳۰ درصدی، تنها ۱۲ درصد کارمزد دریافت می‌کند و باعث شد تا این شرکت تلاش کند تا سایر پلتفرم‌ها را ترغیب نمایند که هزینه‌های خود را با دریغ کردن Fortnite از آن کاهش دهند.

شرکت گوگل (Google) در دسامبر ۲۰۲۳، در دادگاه ضدانحصار علیه اپیک گیمز شکست خورد که ممکن است بسته به نتیجه درخواست تجدیدنظر فعلی مجبور شود هزینه‌های خود را در فروشگاه Google Play کاهش دهد. در حال حاضر استیم، پلی‌ استیشن و نینتندو هر کدام ۳۰ درصد کارمزد برای تراکنش‌ها دریافت می‌کنند، اما ایکس باکس در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که کارمزد خود را کاهش می‌دهد تا با کارمزد ۱۲ درصدی اپیک گیمز برابری کند.

بخوانید :   بازی Alan Wake 2 بیش از 1.3 میلیون نسخه فروخته است

اپیک گیمز علیرغم از دست دادن میلیون‌ها دلار در پرونده‌های قضایی، در تلاش برای بهبود اوضاع برای توسعه‌دهندگان پافشاری می‌کند و به نظر می‌رسد با توجه به اینکه اپل اخیراً اولین شکست بزرگ خود را تجربه کرده، تلاش‌های اپیک گیمز نتیجه داده است.

این شرکت با انتشار پستی در صفحه‌ی پلتفرم X (توییتر سابق) اعلام کرد که Fortnite در سال ۲۰۲۴ به دستگاه‌های iOS بازخواهد گشت:

اواخر امسال بازی Fortnite از طریق فروشگاه اپیک گیمز در اروپا به دستگاه‌های iOS بازخواهدگشت. یک قانون جدید مهم (DMA) در اتحادیه اروپا این امکان را فراهم می‌کند.

این اولین پیروزی بزرگ اپیک گیمز از زمان شروع دعوای قضایی خود با اپل در طی سه سال گذشته بوده است. اپل اخیراً برای جبران ۹۰ درصد از هزینه‌های حقوقی خود، از اپیک گیمز بیش از ۷۳ میلیون دلار درخواست کرده است.

پس از شکایت اپیک گیمز از اپل که در آگوست ۲۰۲۰ آغاز شد، بازیکنان Fortnite در iOS دیگر به‌روزرسانی جدیدی دریافت نکردند. اگر همچنان این بازی را روی دستگاه iOS خود دارید، می‌توانید وارد فصلی شوید که اکنون بیش از سه سال است که در بازی وجود ندارد. فروشگاه آیتم تا فوریه ۲۰۲۳ به‌روزرسانی روزانه دریافت کرد، دقیقاً مصادف با زمانی که از نسخه iOS بازی حذف شد.

بازیکنان در اتحادیه اروپا، که بریتانیا را به دلیل خروج این کشور از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ مستثنی می‌کند، به زودی می‌توانند با استفاده از دستگاه iOS خود به نقشه Chapter 5 فعلی منتقل شوند، زیرا در سال ۲۰۲۴ روی این پلتفرم اضافه می‌شود. قانون جدید اتحادیه اروپا به نام قانون بازارهای دیجیتال (DMA) که خدمات پلتفرم دیجیتال را تنظیم می‌کند، اپل را مجبور کرده است تا اجازه دهد فروشگاه‌های ثرد پارتی روی دستگاه‌های خود بارگذاری شوند. این بدان معناست که لانچر اپیک گیمز می تواند به صورت قانونی در iOS منتشر شود تا پلتفرمی را برای بازیکنان فراهم کند تا Fortnite و سایر بازی‌های موبایلی متعلق به اپیک گیمز را دانلود کنند.

بخوانید :   فیلمبرداری Gladiator 2 به پایان رسید

در حال حاضر این مورد برای هیچ کشور دیگری خارج از اتحادیه اروپا صدق نمی‌کند و اکثر بازیکنان پایه iOS آن هنوز نمی‌توانند به بازی دسترسی داشته باشند. اما اگر سایر کشورها تصمیم بگیرند از این روند پیروی کنند و جلوی انحصار بازار اپل را بگیرند، این می‌تواند اولین قدم برای بازگشت Fortnite به دستگاه‌های اپل باشد.


نظر شما در این باره چیست؟

نوشته قبلی
مستند ساخت The Last of Us Part 2 هفته آینده پخش خواهد شد
نوشته بعدی
Ghosts of New Eden منتشر شد گیمفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست