RTX 5090 احتمال دارد بزرگترین جهش بین نسلی در عملکرد را داشته باشد

کارت گرافیک پرچمدار RTX 5090 ممکن است در زمینه عملکرد، با فاصله از دستاوردهای بزرگ RTX 4090 پیشی بگیرد.

کارت‌های گرافیک Blackwell شرکت Nvidia برای اواخر سال جاری در نظر گرفته شده‌اند. اگر شایعه جدید را باور کنیم، قرار است «بزرگ‌ترین» جهش عملکرد نسل به نسل را از این سخت‌افزارها شاهد باشیم. این گزارش از پست جدید AGF در X (توئیتر سابق) ریشه می‌گیرد؛ افشاگری که مدتی ساکت بود؛ اما به تازگی در صحنۀ لیک و افشای اطلاعات ظاهر شده است.

در یک توییت جدید، AGF ادعا می‌کند که افزایش عملکرد کارت گرافیک مورد بحث، حداقل در چندین نسل اخیر، بزرگ‌ترین گامی است که Nvidia تا به لحظه برداشته است. احتمالاً دلیل اصلی آن باشد که Blackwell برای مقابله با کارت گرافیک هیولایی RDNA 4 MCM طراحی شده است. AGF به گزارش خود ایمان دارد؛ اما با این وجود، Nvidia همچنان با پردازنده‌های گرافیکی RTX 5000 به سختی تلاش می‌کند تا در برابر RDNA 5 خودی نشان دهد و فقط رقیبی برای RDNA 4 نباشد.

حال، بزرگترین جهش بین نسلی که از آن صحبت کردیم، چه چیزی را در پی خواهد داشت؟ خب، AGF هیچ آمار و ارقامی را برای این ادعا بیان نمی‌کند؛ اما در جاهای دیگر این احتمال را شنیده‌ایم که RTX 5090 ممکن است ۷۰ درصد سریعتر از RTX 4090 باشد. حداقل این به عنوان بهترین سناریو ذکر شده است؛ اگرچه کارت‌های رده‌پایین Blackwell احتمالاً داستان بسیار متفاوتی خواهند داشت. RTX 4090 معمولاً به عنوان یک جهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی نسبت به RTX 3090 عمل کرد (اگرچه تعیین کمیت دقیق به متغیرهای زیادی بستگی دارد). تا آنجا که می‌توانیم بگوییم، احتمال دارد در مورد RTX 5090 ما یک ارتقای ۷۰ درصدی یا حتی بیشتر را نسبت به RTX 4090 دریافت کنیم.

در مسیر ۲۰۲۴

AGF همچنین به سؤالی در مورد اینکه آیا RTX 5090 در سال ۲۰۲۴ عرضه می‌شود یا خیر پاسخ داد و به نظر می‌رسد که این GPU در شرایط خوبی قرار داشته باشد و بدون تاخیر عرضه شود. این همان چیزی است که Moore’s Law is Dead چندی پیش مطرح کرده بود، در حالی که برخی افشاگران دیگر، مانند RedGamingTech، احتمال تاخیر تا سال ۲۰۲۵ را می‌دادند. انتظاری که از شایعات وجود دارد این است که RTX 5090 در اواخر سال ۲۰۲۴ عرضه شود.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *