بازی‌های Riot Games

بهترین بازی‌های بزرگی که هنوز نسخه استیم ندارند

بالا برویم و پایین بیاییم، استیم بزرگ‌ترین و بهترین پلتفرم انتشار بازی‌های پی‌سی به حساب می‌آید. بیش از ۱۹ سال فعالیت و تحول مداوم، استیم را تبدیل به بستری فوق‌العاده کرده است تا هم بازیکنان راحت به عناوین مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند، هم سازندگان و ناشران به آسانی بازی‌های خود را روی آن قرار دهند و کسب درآمد کنند. ولی با وجود ده‌ها هزار بازی از ده‌ها ناشر کوچک و بزرگ معتبر، هنوز هم بازی‌هایی هستند که جای‌شان در استیم خالی است و دوست داریم در این پلتفرم منتشر شوند.

طی یک دهه گذشته، ناشرهای بزرگی مثل الکترونیک آرتز، یوبی‌سافت و راکستار گیمز تصمیم گرفتند تا لانچر مخصوص خود را عرضه کنند و برای مدتی اثری روی استیم نگذاشتند، اما خودشان در نهایت فهمیدند که انکار کردن چنین بستر گسترده‌ای غیر ممکن است. حتی ظهور فروشگاه اپیک گیمز با موج عناوین انحصاری و بازی‌های رایگان نتوانست از محبوبیت استیم بکاهد و حتی شاهد ثبت رکوردهای جدید از سوی این پلتفرم و بازی‌هایی چون «دوتا ۲» و CS: GO بودیم. جدیدترین اخبار در این رابطه، آغاز فعالیت شرکت بلیزارد روی استیم بود که قرار است با عرضه «اورواچ ۲» آغاز شود و بعدتر شاهد انتشار عناوین بیشتری خواهیم بود. حالا که هر شرکت بزرگی که فکرش را بکنید با استیم همکاری دارد، پس چه بهتر که بازی‌های زیر هم روی آن قرار بگیرند و پی‌سی گیمرها، بالاخره به آرزوی دیرینه خود یعنی داشتن یک لایبرری یکپارچه و واحد برسند.

ماینکرفت

بازی ماینکرفت برای مخاطبان گیمرسه کاملا آشناست؛ پرفروش‌ترین بازی تاریخ با بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه فروش که روی تقریبا هر پلتفرمی در دسترس است. اما متاسفانه این بازی روی کامپیوترهای شخصی تنها از طریق استور مایکروسافت در دسترس قرار دارد. مایکروسافت طی سال‌های گذشته، تمام عناوین خود را روی استیم منتشر می‌کند و ماینکرفت تنها استثنای این موضوع محسوب می‌شود. استیم برای بازی پرطرفداری مثل ماینکرفت یک بستر بی‌نظیر است؛ مخصوصا با وجود بخش کامیونیتی و همچنین فضایی عالی برای ساخت و به اشتراک گذاشتن انواع ماد که خوراک طرفداران ماینکرفت است.

بازی‌های Riot Games

بازی‌های Riot Games
بازی‌های Riot Games

نام شرکت «رایت گیمز» با عناوین شاخص «لیگ آف لجندز» و «ولورنت» گره خورده است؛ آثاری که جزو محبوب‌ترین‌ها در سبک خود به شمار می‌روند و البته رقیب اصلی‌شان، دقیقا دو بازی شاخص شرکت ولو یعنی دوتا ۲ و سی اس گو است. پس از این جهت، دو شرکت رقابت مستقیم دارند و بنابراین، عدم وجود لیگ آف لجندز و ولورنت روی استیم تا حدی منطقی به نظر می‌رسد.

البته رایت گیمز رابطه دشمنی با ولو ندارد و چند بازی فرعی از دنیای لیگ آف لجندز مثل Ruined King و The Mageseeker روی استیم قرار گرفته‌اند. پس شاید بتوانیم در آینده شاهد انتشار عناوین بیشتری از رایت گیمز روی این فروشگاه باشیم. این را هم باید ذکر کرد که ولورنت و LoL جز لانچر اختصاصی رایت، روی فروشگاه اپیک گیمز در دسترس هستند و تنها در استیم جای خالی‌شان حس می‌شود.

بازی‌های انحصاری فروشگاه اپیک گیمز

بازی‌های انحصاری فروشگاه اپیک گیمز
بازی‌های انحصاری فروشگاه اپیک گیمز

شرکت اپیک گیمز، خالق سری بازی‌های مشهور Gears of War، «آنریل تورنومنت» و مهم‌تر از همه «فورتنایت» حدود چهار سال و نیم پیش، فروشگاه اختصاصی خود را به عنوان اصلی‌ترین رقیب استیم معرفی و عرضه کرد. فروشگاهی که سه استراتژی اصلی برای رقابت دارد؛ بازی‌های انحصاری، ارائه بازی‌های رایگان به صورت هفتگی و اختصاص سهم بیشتر از درآمد نسبت به استیم.

این سه کار اگرچه باعث جلب توجه زیادی نسبت به فروشگاه اپیک گیمز شد، اما در نهایت نتوانست استیم را از تخت پادشاهی پایین بکشد. پس چه بهتر اگر مثل کلی بازی که ابتدا روی اپیک گیمز استور بودند و سپس روی استیم منتشر شدند، عناوینی مثل سری Kingdom Hearts و همچنین بازی در حال ساخت Alan Wake II هم روی فروشگاه مورد علاقه‌مان در دسترس قرار بگیرند. واقعا حیف نیست که قسمت اول «الن ویک» در اکانت‌مان تنها بماند؟

World of Warcraft

World of Warcraft
World of Warcraft

گفتیم که بلیزارد، آخرین شرکتی به حساب می‌آید که راضی به انتشار بازی‌های خود روی استیم شده است. اما این وسط World of Warcraft شاید استثنا به حساب بیاید. اول به این خاطر که خود بلیزارد بستر قدرتمندی چون «بتل نت» دارد که دو دهه است بار اجرا و پشتیبانی بخش آنلاین عناوین بلیزارد را به دوش می‌کشد و دوم، مهاجرت WoW به استیم شاید به سادگی‌ای نباشد که تصور کنید و بلیزارد را با چالش‌های مختلفی روبرو کند. بازار عناوین MMO در استیم هم این روزها با آثاری چون «فاینال فانتزی ۱۴» و Lost Ark داغ‌تر از همیشه است و قطعا WoW رقابتی جدی برای جذب مخاطب خواهد داشت. اما روزی که خبر عرضه این بازی در استیم اعلام شود، قطعا یکی از خاص‌ترین روزهای تاریخ پی‌سی گیمینگ خواهد بود.

Genshin Impact

Genshin Impact
Genshin Impact

شاید وقتی بازی «گنشین ایمپکت» رونمایی شد، تصور نمی‌کردیم که پس از تقریبا سه سال به این حجم از محبوبیت برسد؛ اثری جذاب با ظاهری زیبا که پشتیبانی منظم و قوی سازندگانش، آن را همچنان سرحال و با ارزش تجربه بالا نگه داشته است. اما با وجود این همه مخاطب، این بازی را روی پرمخاطب‌ترین لانچر پی‌سی نمی‌بینیم! گنشین ایمپکت تنها روی لانچر اختصاصی و همچنین فروشگاه اپیک گیمز در دسترس قرار دارد؟ آیا عدم حضور بازی روی استیم باز شیطنت پشت پرده اپیک گیمز است؟ شاید. اما به هر حال امیدواریم آن را زودتر در استیم ببینیم.

Escape From Tarkov

Escape From Tarkov
Escape From Tarkov

ترکیب دو سبک تیراندازی اول شخص و بقا و سپس، اضافه کردن المان‌های عناوین MMO منجر به خلق فرمولی شد که امروزه در بازی Escape From Tarkov می‌بینیم. این اثر به لطف استایل خاصی که در بازی‌های آنلاین ارائه داد، تبدیل به اثری بسیار محبوب شد که حتی برخی استریمرها و محتواسازهای معروف هم روی آن وقت زیادی می‌گذارند. بازی Escape From Tarkov جزو معدود آثار این شکلی است که روی هیچ فروشگاه شاخصی قرار ندارد و سازندگانش، ترجیح داده‌اند تا لانچر اختصاصی برای آن عرضه کنند.

حال اینکه سازندگان چرا تصمیمی گرفته‌اند معلوم نیست؛ شاید خواسته‌اند تا تمام و کمال از سود فروش بهره‌مند شوند یا شاید ترجیح‌شان، اجرای بازی به طور کامل روی سرورهای اختصاصی است. ولی به هر حال جای خالی Escape From Tarkov در استیم حس می‌شود و کاش بتوانیم آن را به زودی در لایبرری‌مان ببینیم.

Star Citizen

Star Citizen
Star Citizen

بازی «استار سیتیزن» هم مشابه «فرار از تارکوف» لانچر اختصاصی دارد، اما شاید بهانه سازندگان برای این کار واضح‌تر باشد. استار سیتیزن اگر جاه‌طلبانه‌ترین نباشد، بدون شک یکی از جاه‌طلبانه‌ترین آثار در تاریخ بازی‌های ویدیویی است. جالب این که سازندگان هنوز بازی را به طور رسمی منتشر نکرده‌اند و نسخه‌ قابل بازی فعلی در واقع، نسخه‌های آلفا و بتا به حساب می‌آید و تنها شامل بخشی از تمام چیزی می‌شود که استودیوی سازنده در نظر دارد.

اگر با استار سیتیزن آشنا نیستید، این بازی در سبک شبیه‌ساز فضایی آنلاین جریان دارد و شما می‌توانید در فضای بی‌کران، همراه با سفینه فضایی خود اکتشاف کنید و با دیگر بازیکنان تعامل داشته باشید، حتی امکان اکتشاف سیاره‌ها و پایگاه‌های فضایی به صورت انفرادی وجود دارد که بازیکن در این حالت از سفینه فضایی خود پیاده و بازی وارد زاویه اول شخص می‌شود. نبردهای فضایی به صورت پیاده و همچنین با سفینه، جزو دیگر بخش‌های قابل تجربه در استار سیتیزن هستند. این بازی بیش از یک دهه می‌شود در دست ساخت قرار دارد و دقیقا به همین خاطر، بسیار وسیع و عمیق شده است. نکته جالب دیگری که باید بدانید این است که بودجه استار سیتیزن به طور کامل، توسط مخاطبان تامین می‌شود و تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیون دلار برای آن جمع‌آوری شده است.

استودیوی Cloud Imperium Games سازنده استار سیتیزن، روی یک عنوان تک‌نفره و داستان‌محور با نام Squadron 42 هم کار می‌کند که یک نسخه فرعی محسوب می‌شود. بازی استار سیتیزن هنوز که هنوز است، تاریخ انتشار دقیقی برای نسخه نهایی ندارد، اما همین حالا هم می‌تواند در قالب نسخه Early Access روی استیم قرار بگیرد. بستر Early Access طی یک دهه گذشته در استیم، باعث خلق عناوین بسیار موفقی همچون Hades و PUBG شده است و قطعا سازندگان استار سیتیزن هم می‌توانند از آن سود ببرند.

نوشته قبلی
تفاوت‌ بازی Armored Core 6 با بازی‌های سولزبورن چیست؟
نوشته بعدی
نقد فیلم ترنسفورمز ظهور جانوران | قصه تکراری تبدیل شوندگان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست